OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Tlak vody a vztlak

Tlak vody

Tlak vody rastie s hĺbkou, napríklad keby sme narobili dierky do plastovej fľaše, zo spodnej dierky voda dostrekne najďalej, zatiaľ čo z najvyššej dierky najbližšie od fľaše. Je to dôsledkom tlaku, ktorý je dole v nádobe najväčší  ako v dierkach vyššie. Každou dierkou je tlak vody menší a menší.

 

Vztlak

Pred 2200 rokmi starogrécky matematik Archimedes objavil, že akýkoľvek predmet váži menej vo vode než vo vzduchu. Príčinou tohto javu, nazývaného vztlak, je vzostupný tlak vody alebo nadnášanie. Ak je nejaký predmet ponorený do vody, jeho váha tlačí nadol. Lenže okolitá voda ho vytláča späť silou, ktorá sa rovná tiaži vody vytlačenej predmetom. Predmet sa bude ponárať, kým sa jeho tiaž nevyrovná vztlaku vody – v tomto okamihu začne plávať. Predmety redšie než voda plávajú, kým hustejšie než voda sa topia. Lode sa plavia vďaka tomu, že v trupe majú vzduch, môžu však plávať s rozličným ponorom, pretože hustota vody sa mení. Lode majú menší ponor v slanej než v čistej vode, pretože slaná je hustejšia. Rovnako majú menší ponor v studených než v teplých moriach. Britské plavidlá sú označené Plimsollovou čiarou, čo umožňuje, aby sa naložili na správny ponor v trópoch, v riečnej vode, v lete a v zime.

 

Vlny

Vlny vytvára vietor, ktorý fúka nad morom. Hoci sa môžu šíriť do veľkej vzdialenosti, voda v nich sa sotva hýbe, iba sa trocha krúti dokola ako valec pod dopravníkovým pásom. Tam, kde je voda priveľmi plytká, aby sa kruh uzavrel, vlna zanikne.