OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Odkiaľ voda prichádza?

Keď otočíme vodovodným kohútikom, očakávame také množstvo čistej vody,  koľko potrebujeme. Zriedka uvažujeme odkiaľ voda pochádza, čo obsahuje, aká je čistá, alebo ako dlho jej zásoby vydržia. Ale odkiaľ táto voda skutočne pochádza?

  • z  povrchovej vody ( v riekach a jazerách)
  • zo spodnej vody

Všetka povrchová i podzemná voda pochádza z dažďa. Keď prší, časť vody presiakne hlboko do zeme ako spodná voda, zvyšok odtečie do riek a jazier ako povrchová voda. Povrchová voda tvorí 70 % Zeme. Ale odkiaľ pochádza dážď? Slnečné teplo je príčinou, že sa povrchová voda z riek, jazier a morí  vyparuje do vzduchu. Táto vodná para sa potom hromadí vo vzduchu ako oblaky. Keď oblaky narastú, vo vyšších nadmorských výškach sa ochladia a vodná para kondenzuje na kvapalinu, či tuhú látku. Padá späť na Zem ako dážď, sneh, dážď so snehom alebo krúpy. Dážď buď vsakuje do pôdy, alebo vstupuje do riek a morí. Celý cyklus začína od začiatku. Tento nepretržitý pohyb vody zo zemského povrchu do mrakov a potom späť na Zem ako dážď, sa nazýva kolobeh vody.

Množstvo čerstvej vody je v skutočnosti dosť malé. Veľká väčšina - 97,4% svetovej vody nie je pitná, je slaná a tvorí oceány. Zvyšných 2,6% predstavuje všetku pitnú vodu, čo máme. Navyše 86% z tohto množstva nie je priamo prístupných, pretože sú zmrazené v ľadovcoch a horských ľadových čiapočkách. Podzemné zásoby sú ďalším najvýdatnejším zdrojom. Menej ako 0,01% tvorí voda v jazerách, riekach a prameňoch.